Kraj projekta nije kraj Rakobornih

U projektu Rakoborni odrađene su sve predviđene aktivnosti: edukacije zaposlenika Sve za nju (Nikolina Jurković, Maja Erceg Tušek, Gordana Heidler i Marijana Pleše) i volonterke partnerske udruge HULL (Vedrana Turković) za poslovanje i primjenu novih digitalnih tehnologija za rad, edukacije volonterki partnerske udruge Sv. Agata za pružanje peer podrške te dvije supervizije u sklopu edukacije za pružatelje peer podrške. Udruga Agata sad ima pet volonterki educiranih za pružanje peer podrške koje su kroz edukaciju stekle osnovne kompetencije za pružanje podrške s posebnim naglaskom na empatično slušanje, povjerljivost, postavljanje granica, informiranje, a dio edukacije odnosio se i na prevenciju raka dojke. Održana su dva susreta partnerskih udruga SZNJ i HULL s ciljem približavanja pacijenata različitih sijela raka i razvijanja volonterstva u zajednici. Susreti su prošli u izvrsnom ozračju suradnje i međusobne podrške sa željom da se nastave i dalje održavati. Na cijelom projektu su angažirane 4 zaposlenice i 30 volontera.

Trajanje projekta: 19. travnja 2022. do 19. travnja 2023.

Nositelj SVE za NJU s partnerima HULL i Sv. Agata iz Gline

Naziv: „Osnaži, pomaži – zajednica rakobornih“ UP.04.2.1.11.0143

Provedeno je nešto više od 800 individualnih savjetovanja od predviđenih 625 u cijelom projektu. U tim savjetovanjima sudjelovalo je 197 korisnica i korisnika. U grupu podrške uključeno je 20 korisnica (od planiranih 15) koje su dolazile jednom tjedno na sastanak grupe, a prosječan broj na sastanku je 12 do 15 korisnica. Razumljivo je da nisu sve korisnice mogle doći baš na svaki sastanak. Sva savjetovanja su provodili savjetovatelji tima Udruge, stalni suradnici u Centru za psihološku pomoć. U projektu su održane i tri supervizije savjetovatelja. Uključeni korisnici su iz različitih dijelova Hrvatske, a savjetovanja su se provodila, uživo, putem telefona ili aplikacije Zoom.

Provedena je evaluacija programa za pružanje stručne psihosocijalne podrške. Korisnice i korisnici programa anonimno su ocijenili svoje zadovoljstvo sudjelovanjem u programu individualnog savjetovanja i programu grupe podrške, a također je provedena i evaluacija od strane savjetovatelja. Rezultati evaluacije su izvrsni što znaci da je ovaj oblik podrške potreban, da je pružena podrška stručna i korisna te organizirana na profesionalan i učinkovit način.

U projektu je zakupljena aplikacija Zoom na godinu dana, za provedbu su nabavljena tri računala za svaku organizaciju po jedan te jedna web kamera, led lampa i mikrofon. Provedba je praćena preko društvenih mreža Hrvatska protiv raka na kojoj je objavljeno 12 objava, 3 videa, 3 infografike i dva teksta o psihološkoj pomoći. Na društvenim mrežama Sve za nju objavljene su 24 objave te integriran poseban dio u sklopu web stranice koji se odnosi na projekt Rakoborni.

Jadna od najvažnijih odlika projekata je održivost, a to krasi Rakoborne jer nastavljaju dalje svoj put. Glavni programi direktno vezani za onkološke pacijente se ne prekidaju. Osnažena ovim projektom Sve za nju nastavlja programe individualnog savjetovanja i grupe podrške. Iako je u administriranje projekta uloženo više vremena i truda od očekivanoga, ipak prevladava zadovoljstvo uspješno završenim projektom, postignutim rezultatima i ocjenama korisnika.

Projekt su sufinancirali Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, koji uz Nacionalnu zakladu za razvoj civilnog društva sudjeluje u projektu kao Posredničko tijelo.